5 niezbędnych rzeczy, które musisz mieć, jeśli planujesz łowić ryby

Redakcja

4 czerwca, 2024

Spędzanie czasu nad wodą z wędką w ręku działa odprężająco. A jeśli zamierzasz łowić ryby i zależy Ci na tym, żeby zdobywać pokaźne okazy, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Dzięki temu Twoje połowy z pewnością zakończą się większym sukcesem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki sprzęt jest niezbędny – przeczytaj ten tekst.

 1. Wędka
 2. Podbieraki wędkarskie
 3. Przynęta
 4. Odpowiednia odzież
 5. Karta wędkarska

Wędkarstwo to popularne hobby oraz okazja do odpoczynku na świeżym powietrzu. Ryby można łowić w samotności, co sprzyja uspokojeniu myśli i rozluźnieniu, jak i w towarzystwie przyjaciół, dzięki czemu wycieczki nad jeziora staną się okazją do wspólnego spędzania czasu. W każdym przypadku zadbanie o odpowiednie wyposażenie to podstawa.

Wędka

Podstawą jest dobra wędka. Wybierając sprzęt warto skupić się na wysokiej jakości. Wędka wykonana z najlepszych materiałów z całą pewnością posłuży przez długi czas. Powinna być dopasowana do rodzaju ryb, jakie planujesz łowić. Skup się na wielkości ryby oraz technice łowienia. Ważne, żeby miała solidnie wykonany uchwyt, najlepiej z tworzywa sztucznego. Dzięki temu nie będzie wyślizgiwać się z rąk.

Przed zakupem wędki powinieneś zdecydować, jaki sposób łowienia wybierasz. Jeśli wolisz spokojny tryb, polegający na obserwowaniu i pilnowaniu spławika – wybierz wędkę spławikową. Dla bardziej aktywnych przeznaczone są wędki spinningowe. W tej metodzie wrzuconą do wody przynętę należy przyciągać do siebie. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wędkarstwem lub zajmujesz się tym tylko hobbistycznie, skonsultuj wybór wędki ze specjalistą.

Podbieraki wędkarskie

Podbieraki wędkarskie służą przede wszystkim do wyciągania ryb z wody. Ułatwiają przenoszenie ryby i eliminują możliwość skaleczeń, lub utraty złowionej ryby poprzez wyślizgnięcie się jej z rąk. Podbierak powinien być dopasowany do wielkości ryb i rodzaju łowiska. 

Jaki podbierak wędkarski będzie najlepszy?

W ofercie sklepów wędkarskich (np. maszbranie.pl) można znaleźć kilka rodzajów podbieraków. Różni je wielkość, materiał z jakiego są wykonane, długość sztycy, obręcz i przeznaczenie.

 • Podbierak wędkarski z włókna węglowego – będzie lekki a jednocześnie bardzo wytrzymały. Odporny materiał zapewni możliwość użytkowania podbieraka przez długie lata i nie będzie stanowił problemu podczas transportu, bo można łatwo spakować go do pokrowca.
 • Podbieraki z nylonową lub gumowaną siatką – są najbezpieczniejsze dla ryb, bo minimalizują ryzyko uszkodzeń. Sprawdzą się najlepiej do łowienia hobbistycznego, po którym ryba wypuszczana jest z powrotem do wody. Będą także doskonałe na mniejsze ryby,
 • Podbierak z koszem – będzie idealny do łowienia dużych i drapieżnych ryb. Kosz jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia, dzięki czemu nawet większa zdobycz, jak np. karp czy szczupaki go nie uszkodzą.

Aby wybrać podbierak, który najlepiej spełni swoją funkcję, dopasuj go przede wszystkim do warunków łowiska.

Przynęta

Wśród wędkarzy można znaleźć wiele opinii na temat najlepszego rodzaju przynęty. Bez wątpienia dobrym wyborem będą robaki, które najlepiej przyciągają ryby w wodzie. Niektórzy korzystają z przynęt sztucznych, które dla lepszego efektu mogą być dodatkowo aromatyzowane. Warto sprawdzić ofertę w sklepie i zdecydować się na kilka przynęt, bo na każdą rybę będzie działało co innego.

Odpowiednia odzież

Wybierając się na połów należy odpowiednio się ubrać. Odzież powinna być lekka, a jednocześnie zapewniać komfort i ciepło podczas noszenia. Odpowiedni produkt będzie nadawał się na zróżnicowaną pogodę, ponieważ podczas wędkowania warunki atmosferyczne mogą się zmieniać.

Podstawowa odzież wędkarza

Niezbędnymi elementami stroju wędkarza są:

 • kamizelka – obowiązkowa u wędkarzy. Ułatwia trzymanie najpotrzebniejszych rzeczy „pod ręką”;
 • ciepła kurtka – łowienie ryb często odbywa się wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy jest chłodno. Dobra kurtka zabezpieczy przed zimnem. Powinna mieć również specjalną membranę, która nie będzie przepuszczała wody w razie deszczu;
 • kapelusz / czapka – chroni przed promieniami słonecznymi oraz chłodem. Wykonane z wysokiej jakości materiałów będą zapewniać cyrkulację powietrza i pozwolą skórze oddychać, przy jednoczesnej ochronie.

Karta wędkarska

Aby móc legalnie łowić ryby należy wyrobić kartę wędkarską. To dokument, który można uzyskać już w wieku 14 lat. Należy zdać egzamin ze znajomości technik ochrony ryb oraz sposobów połowu. Karta wydawana jest jednorazowo, a jej ważność jest bezterminowa.

Czy za wędkarstwo można dostać mandat?

Zasady dotyczące wędkowania są dość surowe. Posiadanie karty wędkarskiej minimalizuje do maksimum możliwość otrzymania mandatu. Pozwala ona na korzystanie ze zbiorników i wód śródlądowych. Kara grozi przede wszystkim za połów ryb w okresie ochronnym. Kontroli może dokonać policja, straż łowiecka lub straż parków narodowych.

Łowienie ryb to doskonały sposób na relaks. Gdy już zdecydujesz się na zakup wędki, podbieraka wędkarskiego, stroju i przynęty pamiętaj o wybraniu odpowiedniego miejsca do łowienia, tak, aby było to legalne. Później pozostaje Ci już tylko rozkoszować się ciszą i cieszyć z satysfakcjonujących połowów.

Artykuł gościnny.

Polecane: